Ból kręgosłupa w ciąży – proste ćwiczenia!

Pomocy, co na ból kręgosłupa w ciąży, bo już nie mogę wytrzymać… Jakieś maści, a może coś przeciwbólowego co jednak w ciąży można łykać? Spotkałam się z tym pytaniem conajmniej na kilku ciążowych forach. Odpowiedzi zawsze te same… też mam ten problem, już nie daję rady, spróbuj maści xyz, łykać nic nie można… Łapię się za głowę i pytam – dlaczego nikt nie radzi tego co NAJBARDZIEJ SKUTECZNE a mianowicie – RUCHU?

Tak, naprawdę – najskuteczniejszym lekiem na ból kręgosłupa w ciąży (i nie w ciąży) są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Nic dziwnego, że jeśli całymi dniami siedzisz na kanapie, przy biurku czy tylko spacerujesz niosąc przed sobą kilka kilogramów w drugiej połowie dnia masz już wrażenie, że złamiesz się w pół i odechciewa ci się wszystkiego.

Ostatnio jakoś tak wychodzi, że kręcę się wokół jednego tematu – po pierwsze dlatego, że widzę zapotrzebowanie na wiedzę, a po drugie jest mi to temat całkiem bliski (niestety), teraz w końcówce ciąży, szczególnie – ból kręgosłupa doskwiera mi bardziej niż zazwyczaj, co wynika z samego obciążenia jakim jest ciąża, ale też z faktu, że moje możliwości radzenia sobie z tym bólem za pomocą ćwiczeń są jednak ograniczone. Ale jednak są!

Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny

Ból kręgosłupa w ciąży dotyka większość kobiet, nawet tych, które nigdy wcześniej nie skarżyły się na podobne dolegliwości. Mówimy szczególnie o bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który zaczyna doskwierać już w drugim trymestrze ciąży i osiąga apogeum w trymestrze trzecim kiedy to brzuch ciążowy staje się już okazałych rozmiarów. Jeśli ciężarna miała kłopoty z kręgosłupem już przed zajściem w ciążę to ból w lędźwiach w końcówce ciąży może być więcej niż dokuczliwy. Wiem o czym mówię!

Dlaczego w ciąży boli kręgosłup? Najprostsza odpowiedź jest taka, że musi znieść większe obciążenie. W drugim, a szczególnie trzecim trymestrze ciąży kiedy brzuch widocznie rośnie zmienia się środek ciężkości. Przecież z tyłu nic Ci nie wyrasta, żeby zrównoważyć bagaż w przodu, prawda? Siłą rzeczy kręgosłup jest obciążony w dużo większym stopniu. Do tego dochodzi fakt, że w zaawansowanej ciąży poruszasz się inaczej. Kość krzyżowa zaczyna być pochylona do przodu co zmienia statykę w obrębie miednicy. Zblokowane mogą zostać stawy krzyżowo- biodrowe co w efekcie powoduje napięcie na kręgosłup. Dodatkowo kobiety w ciąży mają osłabione mięśnie brzucha, a wiele kobiet w ogóle ma bardzo słabe mięśnie, które nie dają sobie rady z dodatkowym często kilkunasto-kilogramowym obciążeniem. Brak równowagi mięśniowej często jest ogólnie główną przyczyną bólu kręgosłupa! Jeśli dodamy do tego fakt, że w ciąży działają silnie hormony rozluźniające więzadła, dodatkowo zmienia się środek ciężkości i zmienia się ułożenie narządów wewnętrznych dalsze pytanie DLACZEGO BOLI KRĘGOSŁUP przestaje mieć sens. Może boleć właściwie na każdym etapie ciąży. Pozostaje pytanie – jak go złagodzić?

Ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży

Z bólem kręgosłupa w czasie ciąży można sobie radzić za pomocą ciepłych (ale nie gorących) kąpieli, delikatnego masażu, pomocą doświadczonego fizjoterapeuty a przede wszystkim za pomocą ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH, których większość kobiet w ciąży niestety unika! O treningu w ciąży pisałam wcześniej tutaj –> [TRENING W CIĄŻY] Tym razem pokażę kilka ćwiczeń rozluźniających kręgosłup, które można wykonywać każdego dnia (lub nawet kilka razy dziennie) również w bardzo zaawansowanej ciąży (na filmikach jestem ca 1,5 tygodnia przed rozwiązaniem :))

1. Koci grzbiet

2. Unoszenie bioder w leżeniu tyłem na piłce szwedzkiej

3. Odwodzenie uda w leżeniu na boku

4. Równowaga w podporze przodem

5. Rozciąganie w siadzie

Powyższe pięć ćwiczeń to absolutne minimum. Zapewniam, że im bardziej aktywna będziesz w ciąży tym mniej będzie bolał Cię kręgosłup! Warto przynajmniej 2 razy w tygodniu wykonać trening ogólnorozwojowy. Dodatkowo jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych do aktywności fizycznej w ciąży – chodź na basen. PŁYWANIE, szczególnie na grzbiecie jest chyba najlepszym środkiem przeciwbólowym i zapobiegawczym jeśli chodzi o ból kręgosłupa w ciąży i w każdym innym okresie życia!

Nietypowy ból kręgosłupa w ciąży

Tak jak wspomniałam wcześniej, ból w odcinku lędźwiowym i czasem piersiowym kręgosłupa w ciąży jest czymś bardzo często spotykanym. Może dopaść każdą kobietę, a im mniej wysportowana byłaś przed ciążą tym szanse na ból są większe. Są jednak sytuacje, w których natychmiast powinnaś się zgłosić do lekarza. I tak, jeśli bólowi kręgosłupa towarzyszy krwawienie, skurcze, ból brzucha, nudności i wymioty, gorączka – to nie jest fizjologiczne i wymaga konsultacji z lekarzem.

W końcówce ciąży silne bóle w okolicy krzyżowej w połączeniu z silnymi, lub narastającymi w siłę regularnymi skurczami mogą być oznaką rozpoczynającego się porodu 🙂 Jeśli skurcze są regularne i zmiana pozycji ciała nie pomaga – jedź do szpitala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: